#громадськемісце Чому кава вранці допомагає вам жити довше: нові наукові дослідження #запоріжжя #zaporizhia

Нове дослідження, опубліковане в European Heart Journal, виявило, що люди, які п’ють каву здебільшого вранці, мають нижчий ризик смерті, зокрема від серцево-судинних захворювань, порівняно з тими, хто п’є каву протягом дня або зовсім не вживає каву. Це відкриття свідчить, що не лише кількість кави, але й час її споживання може впливати на довгострокові результати здоров’я. Про це пише IZ з посиланням на Psypost.

Вплив часу споживання кави на здоров’я

Попередні дослідження показали, що помірне споживання кави зазвичай пов’язане з користю для здоров’я, включаючи зниження ризиків серцево-судинних захворювань і смертності. Проте результати були неоднозначними, особливо серед тих, хто пив великі кількості кави. Вчені припустили, що різні звички споживання, зокрема час споживання кави, можуть пояснити ці невідповідності в попередніх дослідженнях.

«Споживання кави може впливати на циркадні ритми, пов’язані зі сном та гормонами, такими як мелатонін і кортизол, що є важливими для здоров’я. Тому час споживання кави може впливати на загальний стан здоров’я», — сказав Лу Ці, виконуючий обов’язки голови кафедри епідеміології в Тулейнському університеті.

Як проводилось дослідження

Для дослідження цієї гіпотези вчені проаналізували дані Національного опитування здоров’я та харчування, яке є великим, постійним дослідженням здоров’я та дієти в США. Вони розглянули дані понад 40 000 дорослих, зібрані між 1999 і 2018 роками. Учасників попросили згадати все, що вони їли та пили протягом 24 годин, зокрема, коли саме вони споживали каву. Використовуючи статистичний метод кластерного аналізу, дослідники виявили дві основні групи: ті, хто вживав каву вранці (між 4:00 і 12:00), і ті, хто споживав каву протягом дня. Третя група включала осіб, які не пили каву зовсім.

Підтвердження результатів

Щоб підтвердити ці патерни, команда також проаналізувала дані з двох додаткових досліджень, які стежили за харчовими звичками понад 1 400 фахівців, використовуючи більш детальні записи їжі, зібрані протягом семи днів. Ці зовнішні дослідження показали подібні тренди щодо часу споживання кави, що зміцнило надійність результатів.

Ризик смертності та зв’язок з часом споживання кави

Після сортування учасників за різними патернами споживання кави вчені відслідковували результати здоров’я протягом майже десяти років. За цей час померло понад 4 200 учасників. З цих смертей близько 1 270 були від серцево-судинних захворювань, а близько 930 — від раку. Дослідники вивчали, чи різні звички споживання кави пов’язані з різними ризиками смертності, враховуючи такі фактори, як вік, раса, куріння, якість дієти, фізична активність, звички сну та загальне споживання кави.

Вони виявили, що люди, які пили каву переважно вранці, мали значно нижчий ризик смерті від усіх причин порівняно з тими, хто не пив каву. Зокрема, люди, які пили каву вранці, мали на 16% менший ризик смерті під час дослідження. Зниження ризику було ще більшим для смертей від серцево-судинних захворювань: вони мали на 31% менший ризик померти від серцево-судинних причин, ніж ті, хто не пив каву. У той же час люди, які пили каву протягом дня, не мали статистично значущого зниження ризику порівняно з тими, хто не пив каву.

Кількість кави та її вплив

Важливо, що дослідження також виявило, що користь від споживання більшої кількості кави була обмежена лише тими, хто пив каву вранці. Серед тих, хто пив каву в основному вранці, більша кількість кави була пов’язана з поступовим зниженням ризику смерті. Але для тих, хто споживав каву протягом дня, кількість кави не мала чіткої взаємозв’язку з ризиком. Це свідчить про те, що більше кави не обов’язково корисно, якщо вона споживається не вранці.

Обмеження дослідження

Ці патерни залишалися незмінними навіть після того, як дослідники врахували інші можливі фактори, такі як недостатній сон, проблеми зі сном або споживання чаю та кавових напоїв. Узгодженість результатів серед різних рівнів споживання кави та різних груп людей ще більше підкріплює зв’язок між часом споживання кави та здоров’ям.

Ці результати свідчать, що «споживання кави вранці може бути кориснішим для здоров’я, ніж у післяобідній час або ввечері/ночі», зазначив Лу Ці в інтерв’ю для PsyPost.

Перспективи майбутніх досліджень

Незважаючи на ці обмеження, дослідження відкриває нову лінію дослідження того, як час споживання їжі та напоїв може впливати на довгострокове здоров’я. Майбутні дослідження можуть вивчити, як час споживання кави взаємодіє з робочими змінами, генетичними відмінностями у метаболізмі кофеїну або іншими факторами способу життя. На даний момент, результати свідчать, що насолоджуватися кавою вранці — це не лише кількість, яку ви п’єте, але й важлива частина здорового способу життя.

Нагадуємо, раніше ми писали про те, як знизити вплив метеочутливості на організм.

Запис Чому кава вранці допомагає вам жити довше: нові наукові дослідження спершу з’явиться на Інформаційна Зона – Info Zone.

ДЖЕРЕЛО