Конкуренція в Арктиці почала загострюватись. Про це пишуть закордонні ЗМІ після заяв Володимира Путіна у Мурманську. Зокрема, вони звернули увагу на слова російського президента про те, що до планів США з приводу Гренландії варто ставитися серйозно, оскільки вони мають «давнє історичне коріння». Інші видання наголосили на тому, що Москва готова співпрацювати з іншими країнами у розвитку Арктики. На думку аналітиків, деякі проекти складно буде втілити без закордонних судів. Водночас, європейські країни поки що навряд чи готові до таких контактів.
Росія прагне затвердити свій вплив в Арктиці, але їй доведеться конкурувати зі Сполученими Штатами, Канадою, Данією та Норвегією, пише агентство Associated Press. Глобальне потепління відкриває нові можливості в регіоні, зокрема з видобутку ресурсів: вважається, що в Арктиці знаходиться до чверті нерозвіданих запасів нафти та газу. Інтерес до них виявляє зокрема Китай. Це також сфера військового суперництва, звертає увагу Al Jazeera. На думку військових аналітиків, які наводить видання, Росія нарощувала свою присутність в Арктиці набагато швидше за Захід, знову відкриваючи бази радянських часів і модернізуючи свій флот.
Амбітні плани Москви щодо розвитку регіону, наприклад, розширення портів і ліній Північного морського шляху, будівництво торгового флоту з опорою на атомні криголами вимагатимуть співпраці з іншими країнами, зазначає Financial Times. За словами Володимира Путіна, Росія хоче налагодити відносини із закордонними суднобудівними компаніями та закуповувати їхню продукцію. Однак п’ять європейських членів Арктичної ради – Данія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія та Швеція – не виявили особливого інтересу, резюмує видання.
Президент Росії гарантував добрий інвестиційний дохід закордонним партнерам, які захочуть співпрацювати, пише South China Morning Post. Видання звертає увагу, що країна прагне наростити транспортування вантажів Північним морським шляхом через води Арктики, оскільки хоче переорієнтувати торгівлю з Європи на Азію.
Обговорення арктичного питання поновилося після наполегливих спроб Дональда Трампа встановити контроль над Гренландією, нагадує Bloomberg. Цього тижня кілька високопосадовців США мали відвідати острів із приватним візитом. Стверджувалося, що вони хочуть переглянути національні змагання з гонок на собачих упряжках, пише Financial Times. Це спровокувало протести у Гренландії, і поїздку скасували. У результаті на острів приїде віце-президент Джей Ді Венс. Він зупиниться на ізольованій військовій базі США, де обговорить питання безпеки.
Сообщение ЗМІ: Які плани Росія будує на Арктику? появились сначала на Запорізькі Вісті.