Запорізьке держпідприємство вже другий місяць відтягує доступ до кошторисів на підземні школи ща сотні мільйонів гривень. ЗЦР розповідає про своє листування з ДП «Місцеві дороги Запорізької області»
У червні в Запорізькій області почалося будівництво підземних шкіл. Їх сумарна договірна вартість складає 610 мільйонів гривень. Але на Prozorro не оприлюднені кошториси робіт від підрядників. Тож ніхто не може дізнатися, за якими цінами закуповують бетон і арматуру під фундамент, акрил та шпаклівку на наступну стадію, інші матеріали для будівництва.
Чимала частка цих сотень мільйонів – гроші донорів. Тому за ними потрібен особливий контроль.
Отже, ще наприкінці червня ЗЦР направив запит до ДП «Місцеві дороги Запорізької області» (ДП “МДЗО”) з проханням надати кошториси за цими об’єктами.
Одразу пояснимо, що таке кошторис. Фізично це пара сотень або пара тисяч сторінок специфічної документації, для цілісного розуміння якої люди отримують спеціальну освіту. Але серед них є зрозумілий і ширшому загалу документ – відомість ресурсів, в якій вказуються ціни на матеріали, по якій їх закуповують для будівництва. В електронному вигляді кошторис може бути в форматі .pdf , теж на пару сотень чи тисяч сторінок. А може бути в форматі .imd, до якого “підшиті” текстові файли, кожен з яких є окремим елементом цілісного кошторису. На Prozorro підрядник іноді підвантажує обидва варіанти, а іноді один з них. Але не цього разу.
Запит перший. “Кошторис не потрібний”
3 липня нам відповіли, що завантаження кошторису до тендерної документації не встановлене чинним законодавством. Та чи це правда?
Відповідно до Закону України «Про публічні закупівлі», замовник робіт дійсно може не вимагати у виконавця кошторис до тендерної документації. Однак у будь-якому випадку виконавець має чимось підтвердити ціну на свої послуги. Тобто кошторису справді може об’єктивно не бути – але мають бути хоч якісь документи, які підтверджують, що договірну вартість встановлено не “зі стелі”.
Хвилинка емоцій: у своїй відповіді ДП «Місцеві дороги» зауважили, що громадські організації не входять до переліку органів, уповноважених здійснювати контроль у сфері закупівель. Тобто поставили під сумнів необхідність надавати ЗЦР документи взагалі.
Запит другий. “Кошторису все одно немає”
ЗЦР виклав посилання на закони та аргументацію щодо того, що підтвердження ціни таки має входити до складу документації, у другому запиті до підприємства.
12 липня нам знов відповіли, що хай би там що, а на Prozorro немає кошторису. Згідно з відповіддю ДП, остаточний документ із цінами буде погоджено вже на стадії укладання договору.
Запит третій. “Ні кошторису, ні світла”
За порадою аналітикині тендерної документації Катерини Звєрєвої ми змінили наш запит. Втретє ми попросили надати кошторисні документи, які погоджувалися безпосередньо при укладанні договорів. Але 27 липня нам відповіли, що через тривалі відключення світла ДП зараз працює з великими складнощами. Часу на підготовку відповіді немає, тому її відтерміновують на 30 робочих днів
Запит четвертий, від народного депутата. “Ми в процесі”
Одночасно з надсиланням третього запиту ми звернулися по допомогу, і до “Місцевих доріг” пішов аналогічний запит від народного депутата Ярослава Юрчишина.
У відповіді нардепу “МДЗО” теж розповіли про труднощі в роботі через відключення. Але повідомили, що готові надати всі необхідні документи для сканування, якщо хтось приїде і зробить це сам.
ЗЦР погодився на такі умови. 1 серпня від приймальні народного депутата Юрчишина до підприємства надійшов додатковий лист. У ньому ДП попередили, що 7 серпня до них прибуде Катерина Звєрєва для сканування документації.
Втім, коли співробітниця ЗЦР приїхала до офісу підприємства, їй повідомили, що напередодні, 6 серпня, якраз надіслали до приймальні нардепа повідомлення про ще одну пролонгацію. Мовляв, через значний обсяг документів не встигають підготувати їх до зняття копій. Тому просять продовжити терміни відповіді.
І чомусь не повідомили, чи існує взагалі електронний файл з кошторисом.
Тепер ДП “МДЗО” законно має час на підготовку документів аж до початку вересня. До цього моменту помітна частина робіт за невідомими громадськості цінами вже буде виконана. Тож ми готуємося подавати запити на перші акти виконаних робіт. Цікаво, що цього разу нам будуть відповідати?