#громадськемісце “Запоріжсталі” відмовили в дозволі на викиди: що це означає для громади #запоріжжя #zaporizhia

Міндовкілля відмовило у видачі дозволу на викиди “Запоріжсталі”. Це вже друге підприємство, що отримало відмову. Чи можуть запоріжці вважати питання “чистого повітря” в місті вирішеним – розповідаємо в матеріалі

Зазвичай дозволи на викиди великі підприємства отримують на 7 років. Новий дозвіл видається по закінченню терміну дії попереднього. Тільки у випадку зміни технології виробництва або побудові нових джерел викидів потрібен позачерговий дозвіл. 

Якщо говорити про “Запоріжсталь” та “Запоріжкокс” поточні дозволи обох підприємств є чинними. Їх термін був подовжений до кінця воєнного стану. 

Нащо отримувати нові дозволи під час війни? У такий спосіб підприємства хочуть закріпити на папері своє поточне обладнання та технології. І надалі протягом 7 років “законно” забруднювати повітря у Запоріжжі, навіть якщо воєнний стан припиниться раніше.

Відмови на викиди мають сенс

Основна причина відмови – “Запоріжсталь” (та “Запоріжкокс”) надало неповний перелік документів. Також, у документах не врахували результати публічного обговорення та думку громадськості. Адже містяни висловилися щодо необхідності включення програми зниження викидів в дозволи обох підприємств.

Для отримання дозволу на викиди підприємства мають усунути зазначені недоліки та направити документи наново. Надалі Міндовкілля має розглянути виправлені документи та видати дозволи на викиди. Включення програми зниження викидів до дозволів “Запоріжсталі” та “Запоріжкоксу” залишається на розсуд Міндовкілля.

Запоріжці вже мали подібний “дозвільний” випадок із “Дніпроспецсталлю”. Тоді після усунення недоліків підприємство повторно подало документи. Міністерство видало дозвіл та включило в нього програму зниження викидів. Не виключено, що Міндовкілля й надалі залишатиметься послідовним у своїх діях щодо “Запоріжсталі” та “Запоріжкоксу”. 

Тому, відмови Міндовкілля – не остаточний успіх. І лише включення програми зниження викидів в нові дозволи підприємств можна вважати близьким до успіху.

Адже включення програми може посприяти оновленню технологій та обладнання на підприємствах. Втілювати її в життя на старому обладнанні буде вкрай важко. Таким чином, програма дозволить майбутнім поколінням запоріжців “вільно дихати” у рідному місті.

Нагадаємо, що 13 червня Запорізька обласна військова адміністрація (ЗОВА) провела публічні обговорення щодо дозволу на викиди “Запоріжкоксу” та  “Запоріжсталі”.

У результаті обговорень ЗОВА не узгодила всі пропозиції громадськості. Тоді запорізькі активісти та небайдужі містяни направили ряд звернень до Міндовкілля та омбудсмена з прав людини. Мета звернень – включення програми зниження викидів в дозволи обох підприємств. Результатом спільних зусиль стали накази Міндовкілля щодо забруднень “Запоріжсталі” та “Запоріжкоксу”.

Читайте також: У Запоріжжі ініціюють громадські слухання з екологічного питання

ДЖЕРЕЛО