Котирування золота на світовому спот-ринку вперше піднялися вище за рівень $3100 за тройську унцію. Багато в чому гра на підвищення пов’язана з побоюваннями спаду в економіці США на тлі агресивної зовнішньої політики, що проводиться Дональдом Трампом. За таких цін інституційні інвестори вже починають фіксувати прибуток. Але аналітики чекають на подальше зростання цін, до $3300–3500 за унцію, за рахунок високого попиту з боку центробанків.
За даними Investing.com, 31 березня вартість золота на світовому спот-ринку піднімалася до $3127,88 за тройську унцію, встановивши новий історичний рекорд. Цей результат на 1,5% перевищив значення закриття п’ятниці. З початку місяця золото подорожчало на понад 9%, з початку року — майже на 20%.
Котирування золота підвищуються і натомість різноспрямованої динаміки цін інших шляхетних металів. Так, вартість срібла знизилася на 0,7%, до позначки $33,9 за унцію. Котирування платини зросли за тиждень 2%, до $995,7 за унцію, паладій додав у ціні 3,3%, і його котирування піднялися до $984,6 за унцію.
Випереджаючим темпам зростання ціни золота сприяло збільшення геополітичних ризиків. Минулими вихідними президент США Дональд Трамп висловив невдоволення темпами мирного врегулювання конфлікту в Україні і попередив, що запровадить вторинні обмежувальні заходи щодо російської нафти. Крім цього, він пригрозив бомбардуванням Ірану, якщо Вашингтон і Тегеран не досягнуть угоди щодо іранської ядерної програми.
Занепокоєння інвесторів викликає і вплив жорсткої торгової політики, що проводиться США, на економіку країни і світу.
Минулого тижня Дональд Трамп оголосив про рішення застосувати мита у розмірі 25% на імпорт автомобілів. Також він не виключив запровадження нових тарифів на товари з ЄС та Канади, якщо вони співпрацюватимуть з метою нашкодити Вашингтону. У таких умовах дедалі більше аналітиків не виключає рецесії в американській економіці. «Інвестори розпродають американські акції, побоюючись, що нова хвиля мит Дональда Трампа призведе до зростання інфляції і негативно позначиться на економічному зростанні, можливо, спричинить рецесію в економіці США. Тому, продаючи ризиковані активи, інвестори йдуть у тиху гавань, де основний попит формується на казначейські облігації та золото.
- Читайте також: Ціна на золото встановила новий рекорд
Примітно, що на тлі зростання ціни на золото, що прискорилося, відбувається зниження попиту на нього з боку інституційних інвесторів. За даними агентства Bloomberg, за минулий тиждень активи біржових фондів (ETF), які інвестують у золото, знизилися на 0,12 тонн, до 2,73 тис. тонн. Це перший тижневий результат із знаком мінус за останні два місяці.
Інституціонали активно нарощували вкладення в золото на ризиках геополітики та рецесії на початку року, але зараз вони вже вийшли на свої таргети з алокації, у тому числі і за рахунок вибухового зростання ціни. Із середини березня великі гравці «почали фіксувати частину прибутку та перекладатися у бонди.
Водночас аналітики чекають на подальше зростання цін за рахунок інших категорій інвесторів, зокрема центральних банків. Так, на початку тижня аналітики Goldman Sachs підвищили прогноз купівлі дорогоцінного металу центробанками з 50 тонн на місяць до 70 тонн. Крім того, прогноз ціни на золото у 2025 році був підвищений із $3300 до $3500 за унцію.
В умовах деглобалізації, торгового протекціонізму та відкритих збройних конфліктів попит центробанків на золото, мета якого диверсифікувати структуру резервів, швидше за все, збережеться. Згідно з базовим прогнозом SberCIB Investment Research, середня ціна на другий квартал становить $3100 за унцію, на третій квартал – $3200 за унцію, на четвертий – $3300 за унцію.
Ці цифри припускають, що розмір геополітичної премії понад справедливу ціну становить середні 22%, що можна порівняти з рівнями пандемійного 2020 року.
Навіть у разі деескалації конфліктів аналітики не чекають на зниження цін. Після перемоги у боротьбі з інфляційним тиском світові центробанки розпочнуть зниження ключових ставок, що також підтримає ціни на золото, знижуючи привабливість інвестицій у місцевих валютах.
Сообщение Заяви президента США довели котирування золота до історичного рекорду появились сначала на Запорізькі Вісті.