#громадськемісце Як прифронтова громада на Запоріжжі розвиває медичні послуги #запоріжжя #zaporizhia

Мабуть, ніхто не буде заперечувати, що для більшості сільських чи селищних територіальних громад наявність первинної і вторинної ланки медичного обслуговування – рідкість. Але є й приємні винятки.

Один із них – Широківська громада, де в рамках прес-туру, організованого запорізьким Центром журналістської солідарності, побувала і кореспондентка «МИГа».

Як розповів голова Широківської громади Денис Коротенко, до складу системи охорон м здоров’я громади входять центральна клініка «Сімейний лікар» (колишня районна лікарня, узята на баланс громади у грудні 2021 року), два фельдшерсько-акушерські пункти та вісім амбулаторій. Донедавна співвідношення ФАПів та амбулаторій було іншим. І медичні послуги у кількох старостинських округах надавалися двічі на тиждень. Тепер завдяки зусиллям громади ситуація змінилася: спектр послуг розширився, заклади працюють на постійній основі, кожен лікар обслуговує по два старостинських округи.
Журналісти побували у трьох відремонтованих і оснащених амбулаторіях, і у кожної власна історія.

Широке: колишня сільрада стала амбулаторією з квартирою для лікаря

В адміністративному центрі громади – селі Широкому при дитячому садочку був маленький ФАП. Після повномасштабного вторгнення дитсадок став прихистком для переселенців з Луганщини, і всім стало тіснувато. Тоді у громаді вирішили: у Широкому має бути сучасна амбулаторія. Під неї відвели колишнє приміщення сільради, зробили там ремонт, а на другому поверсі обладнали квартиру для лікаря.

“Він із нових мешканців громади і закінчує аспірантуру, тому до обов’язків стане наприкінці місяця”, – пояснила заступниця голови громади Ольга Ставицька. А коротку екскурсію амбулаторією провели медичні сестри загальної сімейної практики.

“Амбулаторія відкрилася на початку червня, – розповіла медсестра Тетяна Фролова.Тут пацієнти можуть зробити загальний аналіз сечі, здати кров на цукор, зміряти артеріальний тиск, взяти направлення. До нас приїздять за необхідності і вузькі спеціалісти, модульна бригада. Ми з колегою попередньо записуємо людей на прийом, щоб відкорегувати графік, аби не було черги.

У нас профілактичний заклад, до нас звертаються щоб попередити захворювання, по психологічну допомогу. Щоб попередити важкі стани, є спеціально обладнання школа здоров’я, де люди навчаються профілактиці. Там є і манекени, на яких охочі (у тому числі жінки з університету третього віку) відпрацьовують навички надання першої домедичної допомоги. Коли ж трапляється гострий стан, викликаємо швидку з Запоріжжя, за 15-20 хвилин вона приїжджає, і лікар або тут надає допомогу, або забирає людину на госпіталізацію”.

Такі амбулаторії майже у кожному старостаті. І транспорт є – автомобілі та велосипеди.

Миколай-Поле: лікар на два округи працює за графіком

В амбулаторії Миколайпільського старостинського округу сімейний лікар Владислав Іващенко розповів, що обслуговує по декларації 2400 пацієнтів у Миколайпільському та Новопетрівському старостинських округах.

“У Широківській громаді лікарі поділені за територіями. Кожен лікар працює на два старостинських округи за графіком. У мене, наприклад, в Миколай-Полі прийом три рази на тиждень – понеділок, середа і п ятниця з 11.00 до 13.00. Якщо люди потребують паліативної допомоги, ми здійснюємо планові виїзди. Є і транспорт, і мобільна бригада.

У Миколай-Полі дуже багато переселенців, і звертаються найчастіше саме вони. На першому місці у цих пацієнтів – психологічні і соціальні проблеми. Зараз сімейні лікарі проходять спеціальні курси по психологічним компетенціях, психологів на усіх не вистачає, тому сімейний лікар має й тут допомогти”.

Відрадне: повна перебудова + експериментальна підлога

…Проблема нагального ремонту амбулаторії у селі Відрадне виникла у 2019-2020 році. Фахівці громади підготували проєктно-кошторисну документацію, пройшли конкурсний відбір на цільову субвенцію держави на розвиток сільської медицини (її було частково профінансовано), і почали роботи.

“Кажучи про реконструкцію амбулаторії, ми маємо на увазі повну перебудову, – розповів заступник голови громади Дмитро Свіркін.Спочатку зробили усе, що пов’язане з термомодернізацією: нові дах, горище, фасад, вікна, вхідні групи. Крім цього, до повномасштабної війни встигли зробити й демонтаж внутрішніх приміщень, перегородок, підлоги, стелі.

У 2023 році ми відновили роботи за рахунок місцевого бюджету. Прокладено нову каналізацію, водопровідну систему, опалення, електрику, систему вентиляції, Інтернет і пожежну сигналізацію. Потім було оздоблення приміщення. З підлогою провели експеримент: вона була залита спеціальним матеріалом і вкрита спеціальним лаком. В результаті вона не має швів і не слизька, що дуже зручно в експлуатації та виглядає естетично. Наостанок закупили меблі та обладнання. Вклали більше 10 мільйонів гривень, і результатом задоволені”.

Треба додати, що тут подбали про забезпечення вимог доступності (пандуси) і зробили благоустрій прилеглої території, бо до реконструкції навіть підійти до цієї будівлі було проблемою.

У Широківській громаді налагоджена співпраця медпрацівників з соціальними працівниками.

“Інколи як буває? Живе одинока людина, захворіла. Медики надали допомогу, а потім… людина втрачається, може, через якісь психологічні проблеми. У нас не так. Якщо медики бачать проблему, вони одразу телефонують до соцзахисту. І одразу соціальна установа надає соціального працівника. Оця співпраця дуже важлива, аби люди не втрачалися між медициною і соціальним захистом”, – каже заступниця голови громади Ольга Ставицька.

На захисті ментального здоров’я

Мабуть, ви помітили, що майже всі медпрацівники та службовці говорили про психологічні проблеми. Не диво – війна.

Ольга Ставицька: “Коли ми говоримо про відновлення, то маємо на увазі не лише стіни, а й ментальність… В громаді, на жаль, 43 загиблих захисника, їх родини потребують підтримки. У 14-ти родинах хлопці зникли безвісти, ми не знаємо, що з ними… Дуже незахищена категорія – це наші ветерани, які повертаються з фронту часто скалічені, та їхні близькі. А працівники апарату громади? Ми усі працюємо 24/7 від початку повномасштабного вторгнення.

Результат – емоційне вигорання, інші «приємності». Тому у громаді є програма підтримки психологічного здоров’я. Багато працюють психологи, проводяться навчальні ретрити, громада організувала дві поїздки у Закарпаття для наших активістів і волонтерів, проводимо дуже багато тренінгів, залучаємо громадські організації”.

Як розповів голова правління ГО «За розвиток» та директор Центру надання соціальних послуг Широківської громади Дмитро Лукьяненко, з 1 квітня ГО бере участь в експериментальному проєкті Мінсоцполітики, результатом чого стало відкриття у селі Широкому Центру життєстійкості. У цьому центрі працюють психолог, два фахівця соціальної роботи, соціальний менеджер. Спочатку відбувається первинний прийом, на якому з’ясовуються проблеми і проводиться їх оцінка. Потім люди оформляють відповідні договори і йдуть до фахівців у відповідності до своїх потреб.

У Центрі життєстійкості є загальна зала, приміщення для групових занять та індивідуальних консультацій. За допомогою до Центру можуть звертатися усі мешканці громади.

Ганна ЧУПРИНА, фото авторки

ДЖЕРЕЛО