Не всі, хто залишився на тимчасово окупованій території і продовжує вести там свій бізнес, винні у колабораціонізмі. Факт нібито очевидний – але чи буде він очевидним для правоохоронців після деокупації? Треба розбиратися в кожному випадку окремо, вважає юрист, депутат Запорізької обласної ради Сергій Лишенко
Людина, яка свідомо передає окупантам гроші, матеріальні ресурси тощо, має нести кримінальну відповідальність, підкреслює адвокат. Але якщо людина робить все це під примусом, це вже інша справа.
Юрист наголосив, що треба враховувати багато факторів: чи одноразово власник СТО допомагав окупантам, чи переєструвався він як індивідуальний підприємець за законами окупаційної влади, і особливо – чи подав він на компенсацію за виконані ремонтні роботи до окупаційної адміністрації. Адже останнє явно доводить, що допомогу колаборантом він надавав свідомо, з умислом.
Як довести відсутність такого умислу? Сергій Лишенко пояснює так:
Тож якщо людина хоче забезпечити собі відсутність проблем, вона має зберегти докази примусу і тиску з боку окупантів.
За словами адвоката, судова практика доводить, що результат розгляду справи в першу чергу залежить від умислу – але це ті обставини, яким приділяється найменша увага при доведенні. Тож потурбуватися про себе краще завчасно.