Україна не підпише новий проект угоди щодо копалин зі США, що передбачає перехід стратегічних галузей її економіки під американський контроль та повернення багатомільярдної допомоги останніх років. Як повідомило агентство Bloomberg, українська сторона добиватиметься перегляду спрямованої їй оновленого тексту угоди, яка викликала протест президента Зеленського та Верховної Ради. У той час як президент Трамп та міністр фінансів Скотт Бессент розраховують підписати угоду найближчими днями, у Києві відкидають такий сценарій і, по суті, вступають у новий конфлікт з адміністрацією США через місяць після скандалу у Білому домі.
Анонсоване міністром фінансів США Скоттом Бессентом підписання з Україною на початку квітня нового проекту угоди з корисних копалин відкладається.
Як повідомило агентство Bloomberg, ознайомившись із текстом документа, направленого їй у середу, 26 березня, українська сторона попросить внести до нього зміни, «включаючи обіцянку збільшити інвестиції США».
Як випливає із повідомлення Bloomberg, Київ також не влаштовує пропозицію в повному обсязі компенсувати військову та економічну допомогу, надану Україні попередньою адміністрацією США.
Останні заяви, що звучать у Вашингтоні та Києві, з приводу помітно розширеної з кінця лютого версії двосторонньої угоди, яка спочатку сприймалася як «угода з рідкісноземельних металів», показують, що сторони все більше розходяться в її оцінці. У той час, як американська сторона вважає підписання угоди справою найближчих днів, у Києві називають цей сценарій нереальним і закликають готуватися до тривалого погодження.
«Ми передали фінальну версію документа про економічне партнерство, він зараз перебуває на розгляді української сторони. Сподіваємося розпочати повні переговори і, можливо, навіть підписати його наступного тижня»,— заявив минулого тижня в ефірі телеканалу Fox News глава Мінфіну США Скотт Бессент.
Він також повідомив про те, що після зриву підписання першого варіанту угоди в ході скандального візиту президента Зеленського до Вашингтона наприкінці лютого американська сторона скористалася «паузою у переговорах», щоб помітно розширити початковий чотиристорінковий документ та «довести його до фінального варіанту».
«Упевнений, ми швидко просунемося і підпишемо його», – додав Скотт Бессент.
Раніше минулого тижня подібну заяву зробив сам президент Трамп, який повідомив, що угода щодо рідкісноземельних металів між США та Україною майже готова. “Ми підпишемо його незабаром”, – запевнив президент США.
Однак засідання Верховної ради, що відбулося в п’ятницю, 28 березня, під час якого передбачався розгляд питання про економічну угоду зі США, обернулося гучним скандалом.
Після подання проекту угоди обурені депутати заблокували трибуну, внаслідок чого обговорення було зірвано.
В умовах, коли правляча партія «Слуга народу» та представники української опозиції демонструють рідкісну одностайність у неприйнятті помітно розширеного варіанта угоди зі США, у команді Зеленського вже закликали Вашингтон відмовитись від планів швидкого укладання угоди.
Як заявив заступник голови офісу Володимира Зеленського Ігор Жовква, українська сторона має дуже докладно проаналізувати текст документа із залученням економістів, фінансистів та юристів. Крім того, договір має бути ратифікований Верховною радою, що може вимагати «зміни низки законодавчих актів». “Це важка, копітка робота”, – попередив Ігор Жовква.
Не квапити події закликала і перший віце-прем’єр, міністр економіки України Юлія Свириденко. За її словами, ознайомившись із текстом американського проекту угоди, уряд спочатку сформує свою позицію, а потім проведе консультації з Верховною радою, щоб досягти консенсусу законодавчої та виконавчої влади. «Коли буде потрібно, то будуть консультації із Верховною радою. Будь-які публічні дискусії щодо цієї угоди завдають лише шкоди. Як тільки буде досягнуто консенсусу, ми вийдемо з публічною позицією», — пообіцяла Юлія Свириденко.
У численних коментарях українських ЗМІ зазначається, що отриманий Києвом проект економічної угоди перетинає майже всі «червоні лінії», узгоджені раніше з Вашингтоном.
За їхньою оцінкою, цей документ позбавляє Україну частини суверенітету, суперечить майбутньому членству в ЄС, а також зобов’язує Київ сплатити всю допомогу США, яку Україна отримувала як безповоротну.
«Найголовніше: велика угода передбачає зобов’язання України компенсувати США вартість усієї допомоги: бюджетної, військової, гуманітарної тощо, наданої з 2022 року. Документ зазначає, що загальну вартість американської допомоги належить порахувати та прописати у додатку до договору станом на дату його підписання»,— зазначає «Європейська правда». За даними Кільського інституту світової економіки, які наводить видання, допомога США Україні з лютого 2022 року становила $123 млрд.
Українські ЗМІ зазначають, що у разі виплат США за надану раніше допомогу це може створити прецедент, внаслідок якого повернення своїх вкладень у певний момент можуть вимагати решта західних донорів Києва.
- Читайте також: Трамп: Зеленський хоче вийти з угоди щодо мінералів
Провідні західні ЗМІ, які проаналізували нову пропозицію Вашингтона, зазначають, що останній варіант угоди помітно відрізняється від початкової версії.
Якщо спочатку президент Трамп обмежував свої вимоги необхідністю доступу до рідкісноземельних металів України, то тепер він розраховує одержувати прибуток з економічних проектів у галузі металів, нафти, газу та інших природних ресурсів, а також інфраструктурних проектів, включаючи порти та трубопроводи.
“Проект угоди, викладений на 55 сторінках, націлений на виконання вимоги Трампа компенсувати мільярди військової та фінансової допомоги”, – підтверджує газета The Wall Street Journal.
Як зазначає газета The Washington Post, у Києві не можуть погодитися з тим, що запропонована угода виглядає так, ніби Україна «вела війну зі США, програла, була захоплена і тепер змушена виплачувати довічні репарації».
Згідно з проектом угоди, частка доходів від розробки та реалізації інших прав на корисні копалини, які Київ має передати Вашингтону, буде визначено окремим додатком. Усі отримані кошти конвертуватимуться у валюту і виводитимуться з країни на спеціальний рахунок. Здійснюватимуться ці операції під егідою Міжнародної фінансової корпорації розвитку США (US International Development Finance Corporation), яка контролюватиме допуск приватних інвесторів до реалізації проектів в Україні.
У зв’язку з цим британське видання Spectator звертає особливу увагу на те, що однією з умов нової угоди стане заборона компаніям, які видобувають корисні копалини в Україні, продаж копалин «стратегічним конкурентам» США. Як зазначає видання, Євросоюз ризикує потрапити до категорії таких конкурентів через напружені відносини з адміністрацією США.
«З огляду на торговельну війну Трампа з Європою існує велика ймовірність, що ЄС може потрапити до цієї категорії. Це б закрило двері для майбутнього членства України в ЄС», — попереджає Spectator.
За інформацією видання, уникаючи прямого конфлікту зі США, президент Зеленський буде змушений вдатися до затягування вирішення питання, проте така гра в певний момент може спричинити новий конфлікт із Білим домом.
Сообщение Україна не готова передати свою економіку під контроль США появились сначала на Запорізькі Вісті.