#громадськемісце У Запоріжжі міська влада відмовилася спілкуватися з екоактивістами #запоріжжя #zaporizhia

Громадський рух «Маю право дихати!» ініціював проведення «Круглого столу» щодо Програми поетапного зниження викидів в атмосферне повітря Запоріжжя, який мав відбутися вчора, 24 жовтня.

На захід перш за все запросили замовників Програми, від яких безпосередньо залежить її затвердження та зміст – депутатів міськради і представників управління з питань екологічної безпеки (зокрема особисто його начальника Гліба Золотарьова).

Головна мета цієї зустрічі, за словами екоактивістів, – дати можливість владі роз’яснити ряд проблемних питань щодо змісту Програми та почути думку й аргументи громадськості. І таким чином, що головне, сприяти тому, щоб депутати чітко розуміли наслідки свого голосування при затвердженні цього важливого для усіх запоріжців документу.

Але проведення «Круглого столу» було зірвано, бо на нього ніхто з міської влади не прийшов (за виключенням депутату з Хортицького району Олега Корольова).

З «офіційних осіб» на ініціативу громадськості відгукнулися лише заступниця Департаменту захисту довкілля Запорізької ОДА Ірина Пірогова та представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області Михайло Волков. Але вони, на жаль, не вирішують питань щодо прийняття Програми поетапного зниження викидів.

Нагадаю, що згадану Програму більше року розробляв на замовлення Запорізької міськради Інститут громадського здоров’я ім. Марзєєва Національної академії медичних наук України. Цього літа нарешті проєкт Програми було передано замовнику та оприлюднено. Але, ознайомившись з документом, небайдужі представники громадськості дійшли висновку, що запропонований виконавцем варіант Програми не відповідає повністю технічному замовленню. Зокрема, не були враховані усі джерела викидів, у тому числі за показниками фенолу та формальдегіду.

У техзавданні чітко зафіксовано, що має бути зменшення викидів фенолу на 8,1 тонни на рік та формальдегіду на 400 кг. Але цього не було зроблено, – пояснює відомий запорізький екоактивіст Микола Ралик. – На мій запит фахівці Інституту Марзєєва надали інформацію, що у Запоріжжі нібито немає суттєвого перевищення ГДК по цим речовинам, якщо порівнювати фонові концентрації з максимально разовим ГДК. Проте є ще в законодавстві середньодобові концентрації – це те, чим ми дихаємо кожен день. Якщо порівняти фонові концентрації з середньодобовими, то у нас за фенолом в три рази перевищення, за формальдегідом – більше як у півтори рази. Обласна адміністрація разом з Держпродспоживслужбою погодила зниження формальдегіду і фенолу і подала пропозиції в мерію. Але міська влада фактично цими пропозиціями знехтувала.

За поданням руху «Маю право дихати!» 6 вересня відбулися громадські слухання щодо змісту Програми поетапного зниження викидів, за результатами яких була прийнята резолюція з правками від громадськості. Зокрема стосовно організації автоматичного спостереження за викидами забруднюючих речовин; зниження викидів фенолу, оксиду азоту, формальдегіду; включення в Програму заходів щодо повної ліквідації у Запоріжжі “мартенівського виробництва” тощо.

Але позиція влади, яку повністю вдовольняв існуючий варіант Програми, залишилася незмінною.

За тиждень після громадських слухань на засіданні виконкому начальник управління з питань екологічної безпеки Запорізької міської ради Гліб Золотарьов повідомив, що проєкт Програми поетапного зниження викидів готовий і після проходження процедури стратегічно-екологічної оцінки її можна буде затвердити.

У відповідь 28 вересня екоактивісти провели біля будівлі міськради інтерактивну акцію з метою підтримати резолюцію громадських слухань і виказати незгоду з намірами місцевої влади затвердити Програму поетапного зниження промвикидів без доопрацювання.

Втім і на цю подію влада жодним чином не відреагувала. Так само проігнорувала і запрошення взяти участь у засіданні «Круглого столу».

– Майже два місяці тому ми відправили до міської влади наші пропозиції щодо коригування та доповнення Програми поетапного зниження викидів, але відповіді не отримали,

– прокоментувала ігнор влади на запрошення громадськості до діалогу представниця об’єднання ГО «ЕкоКоаліція Запоріжжя», член робочої групи по розробці Програми Тетяна Ярмохіна.

Сподівалися почути відповіді на цьому заході. Але ніхто з посадовців та депутатів міськради не прийшов. Лише зараз, півгодини тому, я отримала електронний лист від управління екобезбеки ЗМР з відповідями на пропозиції ЕкоКоаліції. Майже все відхилене! І практично узаконено подальшу роботу мартенів – щоб потім врахувати це в новому дозволі на викиди «Запоріжсталі», який буде видаватись Міндовкіллям ще на сім років.

Хоча в попередньому дозволі на викиди мартени мали припинити існування в 2027 році.

Незважаючи на те, що «Круглий стіл» фактично не відбувся, заступниця Департаменту захисту довкілля Запорізької ОДА, член Робочої групи Ірина Пірогова залишилася і відповідала на всі запитання громадськості.

Ця Програма, безумовно, потрібна, – зауважила вона, – Але можна сказати напевно, що заходи, які передбачені існуючим проєктом Програми, не повною мірою відповідають поставленій меті.

Зокрема мають бути додаткові заходи щодо зниження викидів фенолу та формальдегіду, бо в нас фіксується перевищення ГДК по цим речовинам протягом десятків років.

Яким чином знижати ці концентрації, повинен вирішувати замовник – міська рада.

Також чітко висловився на захист екологічних прав містян представник Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Запорізькій області Михайло Волков.

– Запоріжці мають право на безпечне довкілля,

– підкреслив він. –

Питання дотримання цього права перебуває на контролі в Омбудсмана України.

Ми підтримуємо ініціативу громадськості щодо розробки та затвердження дійсно ефективної програми поетапного зниження викидів.

Світлана ШКАРУПА,
Фото авторки

Сообщение У Запоріжжі міська влада відмовилася спілкуватися з екоактивістами появились сначала на Газета МИГ.

ДЖЕРЕЛО