Обговорення американськими чиновниками планів США щодо нанесення ударів по Ємену у звичайному чаті, а не по захищених каналах, викликало серйозну реакцію низки політиків. Конгресмени закликали розслідувати скандальний інцидент.
Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на ABC News та CBS News.
Міністр оборони США Піт Гегсет у понеділок ввечері заявив, що «ніхто не надсилав військових планів», і назвав Голдберга «брехливим і вкрай дискредитованим так званим журналістом», який «поширює містифікації».
Сенатор Джек Рід, провідний демократ у Комітеті з питань збройних сил, заявив, що це порушення є «одним з найбільш кричущих провалів оперативної безпеки і здорового глузду», які він коли-небудь бачив.
«Військові операції мають проводитися з максимальною обережністю, з використанням затверджених, захищених ліній зв’язку, адже на кону життя американців. Недбалість, яку демонструє кабінет президента Трампа, є приголомшливою і небезпечною. Я негайно вимагатиму відповідей від адміністрації», — йдеться у заяві Ріда.
Водночас, спікер Палати представників Конгресу США Майк Джонсон послабив хвилю занепокоєння з приводу національної безпеки у зв’язку з інцидентом.
«Адміністрація розглядає те, що сталося, очевидно, випадково номер телефону потрапив у цю тему. Вони збираються відстежити це і переконатися, що це не повториться», — сказав він у Капітолії США.
Кореспондент ABC News Джей О’Брайен спитав Джонсона: «Але хіба це безвідповідально?».
«Послухайте, я не збираюся характеризувати те, що сталося. Я думаю, що адміністрація визнала, що це була помилка, і вони посилять контроль, щоб це більше не повторилося. Я не знаю, про що ще можна говорити», — сказав він.
Джонсон не вважає, що радник з нацбезпеки Майк Волц або міністр оборони Піт Гегсет мають бути притягнуті до дисциплінарної відповідальності за цю справу.
Водночас, лідер демократів у Сенаті Чак Шумер закликав лідера сенатської більшості Джона Тюна і республіканців Сенату співпрацювати з демократами, закликаючи до «повного розслідування» того, чому військові операції координувалися через Signal, а не через захищені канали зв’язку, що фінансуються платниками податків.
«Пане президенте, це одне з найбільш приголомшливих порушень військової розвідки, про які я читав за дуже, дуже довгий час. Через таку недбалість гинуть люди. Саме так наші вороги можуть скористатися нами. Саме так наша національна безпека опиняється під загрозою», — сказав Шумер під час виступу в Сенаті.
Скандальна нарада у чаті Signal
Нагадаємо, 11 березня головного редактора американського видання The Atlantic випадково додали у закритий чат в мессенджері Signal. Там чиновники обговорювали подробиці ударів по угрупованню хуситів у Ємені.
Зокрема, міністр оборони США Піт Гегсет розкрив подробиці майбутніх ударів по Ємену, включно з інформацією про цілі, зброю, яку США збираються розгорнути, та послідовність атак. Прес-секретар Ради національної безпеки Брайан Г’юз підтвердив, що чат був справжнім.
Загострення між США та Єменом
За останній тиждень ситуація в регіоні Близького Сходу загострилася.
15 березня Сполучені Штати вдарили по десятких цілей хуситів у Ємені.
У відповідь бойовики обстріляли балістичними ракетами та дронами авіаносець USS Harry S Truman у Червоному морі.
Крім того, єменські терористи майже щодня випускають балістику в напрямку Ізраїлю, намагаючись уразити аеропорт Бен-Гуріон у передмісті Тель-Авіва.
Термінові та важливі повідомлення про війну Росії проти України читайте на каналі РБК-Україна в Telegram.