Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт, що забороняє діяльність в Україні релігійних організацій, афілійованих із російською православною церквою, повідомив член фракції “Голос” Ярослав Железняк у телеграмі.
“За законопроєкт №8371 “Про захист конституційного ладу у сфері діяльності релігійних організацій” (назва під час реєстрації – про неприпустимість діяльності в Україні релігійних організацій, афілійованих із Російською православною церквою – ІФ-У) в цілому проголосували 265 народних депутатів”, – написав він.
Железняк зазначив, що закон набуває чинності через 30 днів з дня його опублікування, “окрім одного пункту – згідно нього громади УПЦ МП матимуть дев’ять місяців на те, щоб розірвати зв’язки з РПЦ”.
Железняк також навів дані голосування за фракціями і уточнив, що 29 нардепів натиснули червоні кнопки, чотири утримались.
Так, за інформацією нардепа, “Слуга народу” дала 173 голоси, “Євросолідарність” – 25, “Батьківщина” – 17, “Платформа за життя та мир” – 1, “За майбутнє” – 9, “Голос” – 18, “Довіра” – 11, “Відновлення України” – 0, позафракційні – 11.
/interfax.com.ua/news/general/1008193.html
Заборона пов’язаних з РПЦ організацій не буде одномоментною, і рішення ухвалюватимуть щодо кожної окремо.
Спеціальна служба після запиту громадян або органів влади вивчатиме, чи пов’язана якась конкретна церква з РПЦ.
Якщо так – оголосить припис про розрив зв’язку, і якщо церква дослухається, то не буде позбавлена реєстрації.
Якщо ні – суд вирішуватиме, чи забороняти її діяльність. На уривання зв’язку з РПЦ кожна церква матиме дев’ять місяців.
Нардеп Ярослав Железняк пояснив, що ухвалений законопроєкт встановлює обмеження релігійним організаціям на зв’язки з РПЦ, діяльність якої в Україні забороняється, визначає, що саме розуміється під такими зв’язками, надає строк, впродовж якого українські організації мають позбутись цих зв’язків (дев’ять місяців), визначає порядок державного нагляду за дотриманням цієї вимоги, надає державним органам повноваження стосовно взаємодії з релігійними організаціями, які самостійно не змогли або не захотіли виконати вимоги закону.
Після початку повномасштабної війни питання російської церкви в Україні стало особливо гостро. Нерідкими були випадки ворожої пропаганди, поширюваної в храмах УПЦ МП, та навіть роботи духівників на російські спецслужби і передачі даних про Сили оборони ворожим військам.
https://lb.ua/news/2024/08/20/630366_rada_zaboronila_diyalnist.html