З понад 50 шкіл працювали лише 33, а після деокупації зруйновано було щонайменше 18 шкіл
Нацистська окупація Запоріжжя тривала два роки – з 1941 по 1943 рр. За цей час німецькі загарбники встигли переробити нашу землю під себе та почали вкладати у голови місцевого населення потрібні наративи. Починали з найвразливіших – з дітей.
Про те, як працювали школи під час нацистської окупації Запоріжжя, писав історик Юрій Князьков.
Читайте також: Після вивозу хліба з України по запорізьких селах люди їли солому, листя, глину
Мова у матеріалі піде про школи, які розташовуватися на лівому березі Запоріжжя, адже правий на той час до складу міста не входив. Школи там підпорядковувались Хортицькій управі, а документи її не збереглися.
Що ж стосується лівого берега (він був розділений на дві частини), то школи там підпорядковувались відділу народної освіти міської управи Запоріжжя. Ним, як і іншими органами міста керував штадткомісар (цивільний комісар міста) надавав дозвіл на усі рішення, від великих до найдрібніших.
“Ідейною основою освітньої політики фашистів на землях України і у Запоріжжі, зокрема, стала нацистська ідеологія про расову зверхність німців і ставлення до населення завойованих територій як до людей нижчої раси. Місцеве населення повинно було стати масовою малокваліфікованою робітничою силою для окупантів і робітниками середньої кваліфікації”, – пише Юрій Князьков.
Через евакуацію та воєнні дії, у місті сильно зменшилася кількість дітей шкільного віку. Тому й більшість шкіл прийняли рішення закрити, з понад 50 шкіл залишили 33. Ще 6 шкіл закрилися протягом 1942-43 рр.
Спочатку обов’язковою встановили чотирирічну освіту для дітей 7-11 років, а старші класи зробили платними. Пізніше, у 1942 році, старші класи закрили й встановили безоплатну семирічну освіту. Однак чим далі йшло, тим менше учнів було у школах. Станом на 1 травня 1942 р. в місті було 8713 дівчат і хлопців віком від 14 до 18 років. До кінця окупації міста багато з них примусово депортували до Німеччини.
“Нацисти намагалися розколоти народи за національною ознакою, протиставити один народ іншим. З чисто тактичних міркувань, щоб забезпечити підтримку частини населення, окупаційний режим експлуатував національні настрої українців. Тому загальноосвітні школи отримали офіційну назву «Українська народна школа» і стали україномовними. Вивчення російської мови і російської літератури в них було скасоване”, – пише Юрій Князьков.
При відступі, нацисти замінували та підірвали чимало шкіл. Тактика “випаленої землі” була притаманна як нацистським, так і радянським військам. Всього було знищено 18 триповерхових шкіл, а одноповерхових чи двоповерхових шкіл – ще більше. Всі їх відбудували до 1950 року.
Раніше ми розповідали про 7 споруд Запоріжжя, які були зруйновані під час Другої світової війни. Їх так і не відбудували після війни, тож вони збереглися лише на світлинах.