#громадськемісце «План Б» для медіа під вогнем: як виживають маленькі редакції у прифронтових регіонах #запоріжжя #zaporizhia

Невеликі редакції у прифронтових містах щодня намагаються бути голосами своїх громад.

Вони працюють – попри інтенсивні обстріли, відсутність світла, стабільного зв’язку чи рекламних контрактів.

Їхні тиражі невеликі, а команди – ще менші. Та вони – перші, хто інформують громади про обстріли, евакуацію, нові рішення влади чи розповідають історії про людей.

І водночас такі медіа – перші, які відчули на собі критичні наслідки замороження фінансування американських донорів.

Коли зникли рекламні доходи, а єдиною опорою були зовнішні донорські програми, це поставило під загрозу існування таких редакцій. Але вони не здаються.

Їхні історії – це приклад сили, витримки та віри у свою журналістську місію, зазначають у Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” (АНРВУ).

«МИГ»: 75% області під окупацією ворога

Після початку повномасштабної війни, запорізька газета «МИГ» не виходила друком у звичному для себе форматі, зазначає генеральний директор і головний редактор Геннадій Дерибас.

Натомість коштом грантових програм колектив реалізував проєкти з видання спецвипусків. Припинення допомоги від USAID стало несподіваним ударом по редакції.

А «План Б» від АНРВУ – це дуже вчасна ініціатива підтримки, наголошує редактор.

– У нас були американські проєкти до серпня включно, ми розраховували, планували випуски газет. І тут все раптово зупинилося. Звісно, не були готовими до такого. 

75% області під окупацією, рекламних доходів фактично немає, бізнес виїхав, щось знищене чи захоплене ворогом. Ділової активності ніякої.

Зараз у нас на сайті є кілька рекламних оголошень, але це – крапля в морі.

А давати людям правдиву інформацію – потрібно. Адже коли довкола стільки дезінформації, брехні, маніпуляцій – наші люди чекають своєї, перевіреної газети. Тож упродовж оцих трьох років ми шукали різні можливості, аби продовжувати робити випуски та спецвипуски газет, безоплатно розповсюджувати їх серед населення, яке залишається в регіоні, – говорить Геннадій Дерибас.

Щоб оптимізувати витрати, довелося частину працівників скоротити (як от водіїв), хтось і сам виїхав. Усі отримані від донорів кошти спрямовують на зарплати, друк газети та її розповсюдження.

– Коли була допомога американських партнерів, виходили щотижня, зараз будемо раз на місяць.

Із підтримкою за «Планом Б» зможемо протриматися кілька місяців. Паралельно пишемо грантові заявки, подаємося.

А як розвивати рекламний напрямок, якщо в регіоні бізнесу фактично немає? Важко. Дуже складно. Он кілька днів тому вдома через обстріли ресторан згорів дотла. Отримання хоч якогось прибутку неможливе. Ситуація напружена, – говорить співрозмовник.

Попри всі виклики, медіа живе, дихає та бореться.

– Возимо газету, щось пошта, щось ми самостійно – по хабам, лікарням. Людям треба інформація, їм треба знати правду. Ми, у редакції, постійно вчимося, освоюємо щось нове, стараємося шукати шляхи, щоб зберегти голос України в Запорізькій області, – зазначає Геннадій.

Нагадаємо, що в лютому Асоціація «Незалежні регіональні видавці України» ініціювала проєкт термінової фінансової допомоги регіональним редакціям, яких спіткала криза через зупинку фінансування з боку американських донорів.

Особливо актуально це було для друкованих медіа у прифронтових регіонах.

Уже в першій хвилі проєкт «План Б» охопив 12 медіа, у другій – долучилися ще 38 видань.

Загальна сума допомоги становить 275 тисяч євро.

Реалізувати ідею вдалося за підтримки давніх партнерів – норвезької медіакомпанії Amedia Foundation, однієї з найбільших медійних компаній Норвегії.

Повністю статтю можна прочитати за посиланням

Сообщение «План Б» для медіа під вогнем: як виживають маленькі редакції у прифронтових регіонах появились сначала на Газета МИГ.

ДЖЕРЕЛО