Представники військового командування Великобританії, Франції та України найближчими днями проведуть зустріч, присвячену забезпеченню гарантій безпеки для Києва. Незважаючи на зростаючі сумніви західних союзників у можливості реалізувати початковий план Парижа та Лондона створити «коаліцію охочих» для відправки своїх контингентів на Україну, лідери Франції та Британії не залишають спроб домовитися про форми участі у забезпеченні гарантій миру в Україні. Невгамовна дискусія покликана визначити типи можливих військових місій, які здійснюють коаліції європейських країн-добровольців за підтримки НАТО.
Домовленість про проведення найближчими днями зустрічі високопоставлених військових Великобританії, Франції та України була досягнута в ході телефонної розмови британського прем’єра Кіра Стармера і українського президента Володимира Зеленського, яка відбулася 31 березня.
Як повідомили агентству Reuters у канцелярії британського прем’єра, представники військового командування трьох країн займуться «докладним плануванням» подальших кроків щодо створення багатонаціональної місії західних союзників в Україні. Нова зустріч пройде гарячими слідами неформального саміту, що відбувся 27 березня в Парижі понад 30 держав, які виявили інтерес до франко-британського проекту «коаліції охочих» взяти участь у забезпеченні безпеки України.
Згідно з офіційною заявою Даунінг-стріт, під час останньої телефонної розмови лідери Британії та України підбили підсумки саміту в Парижі та дійшли висновку про наявність у західних союзників Києва «реального потенціалу для підтримки безпеки України у довгостроковій перспективі».
У день розмови з президентом Зеленським британський прем’єр також провів телефонну розмову з президентом США Дональдом Трампом, проінформувавши його про те, як просувається реалізація плану створення «коаліції бажаючих» стати майбутніми гарантами безпеки України, яку лідери Франції та Британії оприлюднили 13 березня.
Небажання президента Трампа приєднуватися до «коаліції охочих» не зупиняє Лондон і Париж у їхніх активних спробах залучити на свій бік Вашингтон і надати потужного стимулу руху європейських «добровільних помічників» Києва, який поки що виглядає вельми аморфним.
Початкова ідея французького президента Емманюеля Макрона та британського прем’єра Кіра Стармера полягала в тому, щоб домовитися про розміщення в Україні західних військових контингентів, які в Лондоні та Парижі називають миротворчими. У Москві відкидають цю пропозицію, розцінюючи її як провокаційний крок, спрямований на ескалацію з Росією шляхом воєнної інтервенції в Україні.
Свої сумніви у проекті спочатку висловили і британські військові. Як повідомила 23 березня газета The Telegraph, створення «коаліції охочих» виглядає політичним театром, оскільки ніхто не має уявлення про деталі цієї місії.
Як заявила в інтерв’ю газеті The Financial Times прем’єр-міністр Італії Джорджа Мелоні, «нам треба бути обережними в цьому питанні, оскільки Росія може розцінити це як загрозу». На думку пані Мелоні, обговорюючи шляхи колективних дій, західні союзники не повинні продовжувати діяти без участі США.
Крім того, як вважає італійський прем’єр, альтернативним способом забезпечення майбутньої безпеки для Києва замість створення «коаліції бажаючих» має поширюватися на Україну статті 5 Північноатлантичного договору, яка передбачає колективну оборону і може бути застосована без прийняття країни до НАТО.
Якщо початкова ідея «коаліції охочих» передбачала відправку в Україну так званого миротворчого контингенту західних союзників приблизно близько 100 тис. осіб, то в процесі обговорення франко-британський проект вже зазнав помітних змін.
Як повідомляє газета The Washington Post із посиланням на двох західних дипломатів, європейські країни тепер схиляються до можливості кращого розміщення в Україні повітряних та морських сил для патрулювання моря та неба. «Увага європейців змістилася у бік морської та повітряної могутності, оскільки командувачі армій вказують на обмеження великого розміщення військ», – зазначає газета.
Що ж до західного військового контингенту для України, то, за інформацією The Washington Post, європейські країни найближчими тижнями планують направити до цієї країни групу військових, щоб точніше визначити, скільки військ може знадобитися для розміщення там.
Коаліція бажаючих також розглядається як лабораторія для нових форм взаємодії всередині євроатлантичного співтовариства в умовах послаблення єдності США та їх європейських союзників. Як зазначає іспанська газета Pais, посилаючись на європейське дипломатичне листування, так звана «коаліція охочих» могла б бути сформована під командуванням та контролем НАТО на основі моделі угод «Берлін-плюс», ухвалених у 2003 році. Ці угоди дозволяють альянсу підтримувати операції під керівництвом ЄС, у яких саме НАТО загалом не бере участі.
Як повідомляє у зв’язку з цим Pais, така ініціатива стане способом перевірки типів майбутніх місій, які здійснюють коаліції європейських країн-добровольців за підтримки НАТО. Як вважають європейські дипломати, якщо цей план буде реалізовано, то він може стати зародком майбутніх механізмів альянсу з урахуванням меншої залученості США.
Сообщение Париж та Лондон шукають нові форми «коаліції охочих» появились сначала на Запорізькі Вісті.