Скільки старовини залишать у Запоріжжі?

Наразі серед втрат нашого міста від російської агресії чи не найболючіша – будівля Катерининського залізничного вокзалу. Ще у березні від ракети, що розірвалась поруч, ця красива споруда втратила майже весь дах та вікна та перебуває у жалюгідному стані. Потрібно хоча б консервація старовинного будинку [зведений у 1902-1905 роках під час спорудження Другої Катерининської залізниці]. Та на жаль, не про це піклується сьогодні влада.

З публікації у соцмережі історика Валерія Стойчева, стало відомо, що під загрозою – і не від російських атак – можуть опинитись більш ніж півсотні об’єктів старої частини Запоріжжя.

Ось текст звернення: “Сьогодні мушу із сумом визнати, що ЗАПОРІЖЖЯ ЗАЧИЩАЄТЬСЯ від пам’яток історії. За ініціативою міського відділу охорони культурної спадщини 29.07.2022 на засідання обласної консультативної ради було подано на зняття із обліку майже третину пам’яток – 52 одиниці. Серед них: будинок Мінаєва на Привокзальній площі, будинок Хазана по вул. Поштовій, майстерні Катерининської залізниці, найстарший пам’ятник міста, яким є обеліск героям революції 1905 р., та багато інших об’єктів культурної спадщини, що є відображенням насиченої та складної історії міста.

Цей пост відчаю з’явився лише тому, що я є єдиним представником громадськості у консультативній раді, яка має ухвалювати відповідні рішення. Наскільки мені відомо, інші члени ради, яких зненацька поставили перед необхідністю розгляду 52 об’єктів, мене підтримують і так само засмучені небажанням секретаріату консультативної ради надати повний перелік відповідних об’єктів на руки.

Фактично секретаріат консультативної ради поставив нас у неприпустиму ситуацію голосування за пропозиції «з голосу», не давши можливість вивчити належні матеріали щодо кожної з пам’яток. Чому перелік із 52 об’єктів лишається таємницею не лише для громадськості, а й навіть для членів консультативної ради, не зрозуміло.

 Зрозуміло тільки одне – зпід охорони перш за все намагаються під виглядом «дерусифікації» вивести земельні ділянки в історичному передмісті Запоріжжя. Зважаючи на це, мушу апелювати до громадськості, аби взяла під контроль дане питання, адже моїх сил може не вистачити або склад консультативної ради переформатують”.

Активісти готують офіційний запит до влади, намагаючись дізнатися, які будинки з історичної спадщини нашого міста опинилися під загрозою.

Підготувала Інеса АТАМАНЧУК

ДЖЕРЕЛО