#громадськемісце Наслідки пожежі на градирні: результати візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС #запоріжжя #zaporizhia

За інформацією: Суспільне Запоріжжя.

Наслідки пожежі на градирні: результати візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Вид на реактори та градирню окупованої Запорізької атомної електростанції з міста Нікополь Дніпропетровської області 29 серпня 2024 року. Суспільне Запоріжжя

Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі з візитом приїхав на тимчасово окуповану Запорізьку атомну електростанцію (ЗАЕС) аби оцінити наслідки від пожежі на градирні атомного об’єкта, що сталась 11 серпня.

Про це йдеться у пресрелізі від 5 вересня серпня на сайті агенції.

«Очевидно, що градирня була пошкоджена вогнем, і її, можливо, доведеться знести. Ми продовжимо уважно вивчати це питання, щоб спробувати встановити, що сталося і які будуть наслідки. Сьогоднішній день (4 вересня, — ред.) став важливим кроком у цій роботі, оскільки ми змогли на власні очі побачити повний масштаб збитків», — заявив Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.

Наслідки пожежі на градирні: результати візиту гендиректора МАГАТЕ на Запорізьку АЕС

Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі всередині градирні ЗАЕС, яка зайнялася у серпні 2024 року. Х/Rafael MarianoGrossi

У звіті зазначається, що Гроссі побачив всередині градирні значні пошкодження на стінах, сміття та почорнілі від диму поверхні. Водночас у міжнародній агенції зауважили, що пожежа на градирні Запорізької АЕС 11 серпня не загрожувала ядерній безпеці, але підкреслила постійні ризики, з якими продовжує стикатися станція.

«Пожежа це ще один інцидент, який стався через кілька місяців після того, як об’єкт було вражено серією атак безпілотників, і він показує першочергову важливість присутності МАГАТЕ на об’єкті, поки триває ця руйнівна війна. МАГАТЕ й надалі відіграватиме свою незамінну роль у допомозі відвернути загрозу ядерної аварії», — вважає Рафаель Гроссі.

Також гендиректор агенції відвідав насосну станцію одного з блоків станції та оглянув сховище свіжого ядерного палива в одному зі спецкорпусів об’єкта.

Крім того, команда МАГАТЕ, яка працює на станції, повідомила, що єдину резервну лінію електропередач на 330 кВ було відключено. В агенції підтвердили, що відповідну лінію відновили 5 вересня майже через три дні.

«Невдовзі після того, як сталося відключення, команда МАГАТЕ помітила темний дим у районі, де, як повідомляється, була відключена лінія електропередач, але не відразу було зрозуміло, чи пов’язані ці події. Представники ЗАЕС заявили, що вважають обрив лінії електропередач через військові дії».

До того ж міжнародні спостерігачі продовжили регулярні обходи території Запорізької АЕС. Зокрема минулого тижня відвідали розподільчу електропідстанцію 750 кВ, та спринклерні ставки атомного об’єкта.

Раніше Суспільне повідомляло, що 4 вересня генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі відвідав територію тимчасово окупованої Запорізької атомної електростанції (ЗАЕС), зокрема й градирню, де була пожежа.

Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ

Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об’єкт контролюється російською компанією «Росатом». Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з «Росатомом».

21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.

1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.

9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження «Енергоатому» вивести у «холодний зупин» енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у «холодний зупин». 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.

Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода «Енергоатома» становить понад 167 мільярдів гривень.

ДЖЕРЕЛО