Кам’янська лікарня швидкої медичної допомоги нещодавно отримала ангіограф, завдяки якому пацієнти із гострою та хронічною судинною патологією, зокрема, інсультом, а трохи пізніше й з інфарктом зможуть отримувати якісну медичну допомогу. Оскільки ангіограф було придбано за державні кошти – обслуговування пацієнтів має бути безплатним. Детальніше про можливості нового обладнання, перспективи після його вдосконалення, яке теж планується, наявність фахівців для роботи з сучасною системою та про те, коли ангіограф почне працювати в інтерв’ю «Пильному погляду» розповів медичний директор лікарні з невідкладної допомоги та реабілітації Ростислав Винар.
– Розкажіть, будь ласка, що таке ангіограф і яка робота передувала його отриманню?
– Ангіографічна система Philips Azurion 5 М20 була придбана у межах спільного проєкту МОЗ України та World Bank Ukraine «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні. Таке обладнання дозволяє надавати якісну медичну допомогу пацієнтам із гострою та хронічною судинною патологією, зокрема, інсультом та інфарктом. Для організації безпечної роботи медичного обладнання в лікарні перепланували приміщення і провели реконструкцію будівлі.
Тепер лікарі щороку зможуть проводити: 300 діагностичних ангіографій, 50-200 механічних тромбектомій (видалення тромбів), 50 емболізацій (спеціальна закупорка судин) та стентувань (встановлень каркаса для розширення просвіту судин).
Отримання ангіографічної системи – кінцевий результат багаторічної роботи. Для того, щоб нам виділили цей ангіограф, довелося поламати дуже багато списів, починаючи з 2018 року. Загалом це стало спільним досягненням нашої лікарні (я дуже вдячний за це Генеральному директору Володимиру Григоровичу Дяченку) та міському голові Андрію Леонідовичу Білоусову.
Мер допоміг нам у реконструкції будівлі лікарні для встановлення агіографічної системи. Ця будівля належала ще до складу так званої «старої» лікарні швидкої медичної допомоги. У мене давно була мрія зробити ремонт приміщення, але на це не вистачало коштів. Зараз ми, завдяки міській владі та адміністрації лікарні, маємо гарно реконструйоване приміщення, яке повністю відповідає вимогам для встановлення новітньої системи. Я можу стверджувати це з впевненістю, бо ще у 2018 році їздив до обласної лікарні ім. Мечникова, де вже було встановлене подібне обладнання, то в нас приміщення набагато краще.
– Нове надсучасне обладнання потребує дуже кваліфікованих кадрів…
– Так, ми кадри підготували, але в будь-якому випадку на перших етапах нашої роботи поруч працюватимуть досвідчені спеціалісти, яких ми спеціально запросимо задля «страхування». Щоб хтось досвідчений був поряд, коли наші лікарі почнуть працювати, бо це дуже складне обладнання і дуже складні процедури, що на ньому виконуються.
– Що тепер зможуть робити наші лікарі, маючи ангіографічну систему?
– На сьогодні можна робити на ньому хірургічні втручання при патології судин головного мозку. Ми плануємо також його трохи удосконалити, придбавши низку спеціальних пристроїв для проведення коронарографії та стентування при інфаркті міокарда. Загалом все це дасть можливість нашій лікарні підписати з НСЗУ пакет медичних послуг при випадках інфаркту міокарда, а це вже дозволить не направляти хворих, як зараз це робиться, до лікарень Дніпра. Така перспектива.
Довідка: Програма медичних гарантій – перелік та обсяг медичних послуг та ліків, які гарантуються населенню та оплачуються з державного бюджету на основі єдиних національних тарифів. Попри війну, обсяг гарантованих медичних послуг для українців не зменшився. Він охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану та високоспеціалізовану допомогу, екстрену, паліативну допомогу та медичну реабілітацію. Загалом у Програмі медгарантій передбачено 39 пакетів послуг. Тарифи за Програмою медичних гарантій — це кошти, які Національна служба здоров’я Україні виплачує лікарням за послуги, які пацієнти отримують безплатно. Фокус спрямований на реабілітаційні послуги, розмежовано амбулаторну та стаціонарну реабілітаційну допомогу. Загалом зараз є система підписання пакетів медичних гарантій кожною лікарнею. Залежно від того, скільки НСЗУ підписано пакетів і які послуги надаються, здійснюється фінансування лікарні.
– Відомо, що експлуатація такого обладнання потребує спеціальної ліцензії від Державної інспекції ядерного регулювання.
– Після отримання ліцензії ми зможемо повноцінно працювати з високотехнологічним обладнанням. У нас уже все готово для роботи, але ви абсолютно праві – саме до отримання ліцензії ми поки що не можемо почати працювати з ангіографом. Зазначу, що на сьогодні в галузі існує суворий порядок: будь-який новий апарат – чи то рентген, чи комп’ютерний томограф, чи МРТ повинен мати свою ліцензію ДІЯРу. До літа, сподіваюся, таку ліцензію ми вже отримаємо.
– Нова система дуже вартісна, наша лікарня швидкої медичної допомоги отримала цей комплект обладнання – один з дев’яти, призначених на всю Україну. То ж, наскільки, дійсно, у ньому велика потреба?
– Щоб ви розуміли: ми можемо завдяки цьому апарату оперувати інсульти! Цим все сказано. Втручання у випадках інфарктів будемо здійснювати пізніше, а насамперед новітня ангіографічна система – це велика допомога нейрохірургам. Зараз ми можемо лише проводити тромболізис при інсультах, коли вводиться антитромбічні препарати й ефект це має дуже гарний – відразу ж наступає певне полегшення, а за умов застосування — ангіографу радикально лікувати інсульти.
– Я гадала, що ангіограф – це суто діагностичний апарат…
– Ні. Ангіографічна система працює в умовах рентген-операційної. Це апарат, який дозволяє радикально лікувати всю судинну патологію. Тобто відбувається інтраваскулярне втручання. Система для нас є вкрай необхідною.
– Для людей, які отримуватимуть лікування за допомогою агіографічної системи, чи буде ця послуга безоплатною?
– Цей апарат, так само як і комп’ютерний томограф, отриманий трохи раніше за урядовими програмами, придбаний за державні кошти, і тому все має бути на безоплатній основі. Є у мене, правда, постійне відчуття, що ми рухаємося кудись до повної комерціалізації медицини, але – це лише моє відчуття, і я впевнений, що послуги ангіографа мають бути безоплатними.
У нас в планах іще – отримати МРТ. Коли ми встановимо ще і цей апарат, то матимемо ідеальну матеріальну базу. Базове діагностичне обладнання нам вкрай необхідне, і тоді не будуть потрібні нашим пацієнтам платні послуги приватних закладів. На шляху до отримання МРТ вже зроблені перші кроки, і якщо все зростеться – ми будемо мати свій МРТ, але не питайте точних термінів. Знаю, що новітнє обладнання буде, але прогнозів щодо реалізації проєкту обережно не надаю.
– Щодо кадрового поповнення скажіть, чи є з цим проблеми?
– З кадрами дуже важко, хоча молодь охоче приходить до вишів з метою стати нейрохірургами. Але я ще п’ять років тому бився за те, щоб до нас відправляли молодих нейрохірургів, та їх до себе в основному забирає Дніпро. Хоч я кожному пояснював, що молодий лікар саме тут може зробити собі ім’я, матиме цікаві перспективи. Скажу лише, що навіть інтерни, яких ми вивчили, все одно не залишилися у нашій лікарні працювати.
Для роботи з ангіографічною системою, як я вже говорив, підготовлена група нейрохірургів, підготовлені й реаніматологи. Все вже встановлено, система готова до експлуатації, чекаємо лише на ліцензію.
Інформує poglyad.info
Джерело: 0619.com.ua