Окупанти провели в Мелітополі так званий “День муніципалітету”. Головна мета – привернути увагу до “досягнень” окупаційної влади. У новинах і телесюжетах красиво розповідають про “зміни до невпізнаваності”. А що насправді?
“Досягнення муніципалітетів” вирішили доводити у незвичний спосіб: художньою та фотовиставкою, а також майстер-класами з малювання.
Так звана голова Мелітопольської адміністрації Галина Данильченко заявила, що зовнішній вигляд деяких об’єктів за останні два роки змінився до невпізнаності. Данильченко говорить про нові школи, дитячі садочки, нові музеї, капітальні ремонти соціальних об’єктів. Перелік має створити відчуття величезних змін на краще.
І це – маніпуляція.
Які “досягнення” насправді демонструє захід? Їх можна побачити на фотовиставці. Це – всього лиш декілька фото, розвішаних на маленькій дерев’яній конструкції. Новозбудованих шкіл чи дитячих садочків там немає. Проте можна побачити фото декількох відремонтованих будинків, доріг та ліфтів – тих самих, які довго не могли запустити в експлуатацію. “Запорізький центр розслідувань” писав про 22 ліфта, які окупанти обіцяли встановити в тимчасово окупованому Бердянську. Про монтаж п’ятьох відзвітувати, три ліфти встановили та запустили, проте пропрацювали вони недовго: у окупантів виникли проблеми з оформленням дозвільних документів.
Про те, як окупанти привласнюють собі здобутки громад, досягнуті при Україні, та яким чином окупаційна влада відкриває “нові” школи та дитячі садочки “Запорізькому центру розслідувань” розповів пологівський міський голова Юрій Коноваленко. Він зазначив, що окупанти, збираючи все найкраще обладнання з інших шкіл, звозять все це в одну. І, звісно, пафосно звітують про відкриття “нової” сучасної школи на кошти так званих “шефів”.
Тож досягнень на виставці – мізерна кількість, а от “хайпу” цілі гори. І майстер-класи з малювання.
Втім, дещиця правди у словах Данильченко є, от тільки досягненням це не назвеш. Деякі об’єкти на ТОТ дійсно змінилися до невпізнаності – через бойові дії вони пошкоджені або зруйновані вщент.
Так, за період з 24 лютого 2022 року до 25 березня 2024 РФ в Україні зруйнувала або пошкодила 1 046 пам’яток культурної спадщини. З них національного значення – 128, місцевого – 848, щойно виявлених – 70. За інформацією Міністерства культури та інформаційної політики України, тільки в Запорізькій області зруйновано або пошкоджено 38 пам’яток культурної спадщини.
Як пише “РІА-Південь”, 19 серпня 2023 року росіяни знищили Оріхівський районний будинок культури. У кінці 19 столітті він називався «Будинок торгових рядів». Це приклад архітектури торговельного закладу періоду розквіту провінційного міста. У будинку було пластичне оздоблення інтер’єрів, особливі бра, люстри в концертному залі та фойє середини 19 століття.
17 лютого 2024 року вночі в Гуляйполі російським ударом зруйнували паровий млин, що є візитівкою міста.
Пошкоджень зазнали також архітектурні об’єкти у Василівці, що тимчасово окупована з березня 2022 року. Там розташований історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» XIX століття.
Про ремонт та відновлення цих пам’яток культури окупаційна влада не звітує, бо нічого не робиться. Їхнє відновлення, скоріше за все, не входить у плани окупантів та колаборантів, бо це об’єкти української культурної спадщини.
ВИСНОВКИ:
1. Окупаційна влада провела маніпулятивний захід і ще більш маніпулятивно висвітлила його. Розповідають про велику кількість змін, яких досягли окупаційні муніципалітети – але насправді показують невеличку кількість локальних змін рівня відремонтованої дороги, будинка або ліфта. При цьому говорять, що деякі об’єкти змінилися до невпізнаваності.
2. Насправді ж серед “досягнень” окупаційної влади – ціла низка об’єктів на ТОТ, які дійсно змінилися до невпізнаності. Через бойові дії вони пошкоджені або зруйновані вщент.