#громадськемісце Людина з великої літери – 87 років тому народився відомий дослідник Запорізького краю #запоріжжя #zaporizhia

Людина з великої літери - 87 років тому народився відомий дослідник Запорізького краю

Віктор Чабаненко понад 40 років досліджував Наддніпрянщину та Запоріжжя

Віктор Чабаненко – відомий історик та дослідник Запорізького краю і не тільки. За своє життя він створив неймовірну кількість робіт. Тільки наукових праць налічується близько 1200. Сьогодні розповідаємо вам про відомого запорожця.

Читайте також: У заповіднику “Хортиця” побував нащадок останнього гетьмана України, який живе в Австрії – фото

Віктор Чабаненко народився 12 вересня 1937 року у селі Єлизаветівці на Запоріжжі в селянській родині. Ще з дитинства батьки Віктора виховували в ньому любов до України, культури та історії. Закінчивши школу із золотою медаллю, вступив на філологічний факультет ЗНУ (тоді Запорізький державний педагогічний інститут), який теж закінчив із відзнакою. Деякий час Віктор Чабаненко працював учителем та служив у війську, а після цього решту життя присвятив науковій роботі у Запорізькому національному університеті.

З 1962 по 1965 рік був аспірантом кафедри української мови ЗНУ, у 1966 здобув ступінь кандидата наук, з 1984 року став доктором філологічних наук і завідувач кафедри загального і слов’янського мовознавства. У 1987 отримав звання професора й 11 років, з 1985 по 1996 роки, був деканом філологічного факультету ЗНУ.

За своє життя Віктор Чабаненко опублікував чималий доробок різних праць. Від батьків він записав близько 400 українських народних пісень. За освітою філолог, він довгий час вивчав діалекти Запорізького краю, збирав перекази та легенди, які згодом увійшли в його першу збірку “Савур-могила”. Вдвічі більше переказів Віктор Чабаненко опублікував вже у збірці “Січова скарбниця”.

Вивчаючи Нижню Наддніпрянщину, науковець обійшов 295 населених пунктів, де уважно слухав та записував місцевих мешканців. Більш ніж 3500 прислів’їв та приказок увійшли в його збірку “Мудре слово. Прислів’я та приказки в говірках Нижньої Наддніпрянщини”, яку він збирав протягом 40 років разом зі своїми учнями.

Однак не тільки науковцем був Віктор Чабаненко. Він відомий ще й як перекладач з білоруської та німецької поезії. За своє життя він написав близько 1200 наукових праць, понад 40 науково-популярних книг, а також чотири поетичні збірки – “Собор душі моєї”, “В гостях у юності твоєї”, “У вічному двобої” та “Оратанія”.

Віктор Чабаненко пішов з життя 9 лютого 2014 року. На його честь було перейменовано вулицю Радянську. Тепер, проходячи біля Пам’ятника танковому екіпажу Миколи Яценка, біля V корпусу ЗНУ, можна почути ім’я видатного запорізького науковця, яке виголошується з динаміків світлофора.

Дочка Віктора Чабаненка, Мирослава Чабаненко, наразі викладає на факультеті журналістики ЗНУ і є кандидаткою наук із соціальних комунікацій.

Раніше ми розповідали, що запорізький історик презентував новий путівник по Хортиці. У новій книзі краєзнавця Олега Власова читач ніби обходить Хортицю по колу, здійснюючи своєрідне паломництво, вільно подорожуючи у часі

ДЖЕРЕЛО