#громадськемісце Громадяни Європейського Союзу 6-9 червня обирали депутатів Європейського парламенту. #запоріжжя #zaporizhia

✅Плюс для України – вибори до Європарламенту виграли центристи, (окрім Франції та Німеччини)
☑️Мінус: до Європарламенту, за попередніми підсумками виборів, проходить більше ультраправих і консерваторів.

🇪🇺До Європарламенту входять не національні партії, а надпартійні європейські об’єднання. У нинішньому ЄП є вісім різних груп. Дві найбільші – Європейська народна партія (ЄНП) та Соціалісти і Демократи (S&D). Вони завжди домінували, контролюючи 50-70% складу ЄП, але не мали більшості і мусили шукати союзників.
🇺🇦ЄНП (177 мандатів) послідовно підтримує Україну, вона об’єднує 49 колективних членів з усіх 27 країн-членів ЄС. Очікується, що партія зможе зберегти позиції і фінішує першою. До ЄНП входять ХДС/ХСС з Німеччини, республіканці з Франції, «Вперед, Італіє», Громадянська платформа з Польщі. Їхній кандидат на посаду президента Єврокомісії – Урсула фон дер Ляйєн.

🇪🇺Це голосування не тільки про склад ЄП, але й про майбутні ключові фігури у Євросоюзі – голів Єврокомісії (нині Урсула фон дер Ляєн), Євроради (Шарль Мішель), Європарламенту (Роберто Меццола) та верховного представника ЄС з питань закордонних справ і політики безпеки (Хосеп Боррель).
🇪🇺Головні інтриги цих виборів – розподіл місць між представниками проєвропейських партій і правими популістами, а також вплив виборів до ЄП на підтримку України.

🟥За попередніми підсумками виборів, до Європарламенту проходить більше ультраправих та консерваторів.
🇩🇪У Німеччині партія канцлера Шольца посіла третє місце після проросійської «Альтернативи для Німеччини». На першому місці опозиційна Консервативна Християнсько-демократична спілка/Християнсько-соціальна спілка.
🇫🇷У Франції перемогла ультраправа партія проросійської Марін Ле Пен «Національне об’єднання». Тим часом партія Макрона «Відродження» отримала друге місце.
💬«Французи, ви мали проголосувати сьогодні на цих європейських виборах. Головний урок очевидний: це поганий результат для партій, які захищають Європу», — відреагував французький президент на результати виборів.
🇫🇷У Франції шокований результатами президент Еммануель Макрон у вечір виборів розпустив парламент (Національні збори). Усе через тріумфальну перемогу праворадикальної партії «Національне об’єднання» Марін Ле Пен (31,5%).
🇵🇱У Польщі переможцем стала Громадянська коаліція прем’єра Туска. На другому місці партія «Право і справедливість» Дуди.
🇭🇺В Угорщині перемогла партія Орбана. Правляча партія Угорщини «Фідес» показала найпровальніший результат в історії на виборах до Європарламенту. Орбанівський альянс Фідес–KDNP отримав підтримку 44,52% та претендує на 11 мандатів у Європарламенті. Порівняно з попередніми виборами у 2019 році Орбан втратив 8% і 2 мандати.
🇭🇺А ось нещодавно створена опозиційна партія «Тиса» Петера Мадяра має підтримку 29,74% (7 мандатів). Мадяр уже заявив, що результат є «початком кінця» для Віктора Орбана
🇭🇺Мадяр — колишній соратник Орбана, який на відміну від угорського премʼєра не опонує ЄС і НАТО й не має симпатій щодо Москви.
🇦🇹В Австрії ймовірним переможцем стане проросійська «Партія свободи».
🇸🇮У Словаччині на виборах перше місце посіла словацька опозиційна партія «Прогресивна Словаччина», а партія прем’єра Фіцо на другому місці.
🇬🇷В Греції першість утримав рух «Нова Демократія» прем’єра Кіріакоса Міцотакіса.
🇪🇸В Іспанії перемагає опозиційна «Народна партія».
🇺🇦Проукраїнська «Європейська народна партія», яка є найбільшою групою у Європарламенті, лідирує. У новому парламенті вона може отримати 180 із 720 місць.
🟥Президентка Європейської комісії Урсула фонд дер Ляєн вийшла з недільного голосування з можливою коаліцією соціалістів, лібералів і власної правоцентристської Європейської народної партії (ЄНП).
❗️Очікується, що разом ці три групи, які підтримували її під час її поточного терміну, матимуть понад 400 голосів і цього номінально достатньо для другої поспіль каденції проукраїнської Урсули.
❗️Найближчі два тижні будуть для нинішньої голови Єврокомісії вирішальними. Фон дер Ляєн матиме можливість викласти свої думки безпосередньо лідерам Німеччини, Франції та Італії на саміті G7, який розпочнеться в Італії в четвер. Згодом лідери ЄС зустрінуться наступного понеділка в Брюсселі, після чого відбудеться ще один саміт наприкінці цього місяця. Саме там і вирішуватимуть кадрові питання у всіх європейських інституціях, включно з головою нового ЄП та Європейської ради.
🇪🇺У 2019 році Урсула фон дер Ляєн забезпечила собі посаду президента Єврокомісії лише завдяки мізерній більшості в Європейському парламенті у дев’ять голосів.
🇪🇺Фон дер Ляєн задля перемоги не виключила ситуативної співпраці з правими популістами щодо окремих законодавчих ініціатив: «Червоною лінією є питання, чи визнають вони демократичні засади та цінності, дотримуються принципів правової держави і підтримують Україну».
🇪🇺Теоретично це могло б означати співпрацю з політсилою Джорджі Мелоні. А ось із ультраправою французькою партією «Національне об’єднання» Марін Ле Пен союзу фон дер Ляєн та її ЄНП бути не може.
💬«Їм платить путін», – сказала президентка Єврокомісії, на переконання якої «Національне об’єднання» хоче знищити Європу.
📰 За матеріалами Le Figaro, Politico, Deutsche Welle
🟥МИГ Україна та Світ🇺🇦

ДЖЕРЕЛО