#громадськемісце США прийняли погрози Ірану всерйоз #запоріжжя #zaporizhia

Голова Центрального командування збройних сил США (CENTCOM) Майкл Курила прибув до Ізраїлю, де провів оперативні консультації щодо Ірану. Водночас Пентагон повідомив про перекидання на Близький Схід чергового авіаносного угруповання. За оцінками ізраїльського апарату безпеки, Тегеран, який відмовляється від прямих переговорів із Вашингтоном, може завдати превентивного удару по американським військовим об’єктам, розташованим у регіоні. Іранські воєначальники вже відкрито дають зрозуміти, що в зоні їхньої досяжності знаходяться численні бази США з тисячами військових.

Майкл Курила провів 1 квітня переговори з головою Генерального штабу Армії оборони Ізраїлю (ЦАХАЛ) Еялем Заміром. У фокусі оперативних консультацій, що тривали майже десять годин, знаходився Іран та союзні для нього формування.

Ізраїльський апарат безпеки, на оцінки якого посилається видання Maariv, вважає, що Іран на тлі обміну погрозами зі США, що частішає, цілком може вдатися до превентивних «наступальних дій». При цьому в єврейській державі вважають, що спочатку іранські удари обрушаться не на нього, а на американські бази на Близькому Сході — в Іраку чи Саудівській Аравії.

“Ми повинні бути пильними і готовими до такого варіанту”, – наводить Maariv слова військового джерела.

Очевидно, що ці ризики усвідомлюють і самі американці. 1 квітня офіційний представник Пентагону Шон Парнелл повідомив, що на Близький Схід вирішено направити додаткову авіаносну ударну групу на чолі з авіаносцем Carl Vinson. Вона прибуде туди із Індо-Тихоокеанського регіону.

За словами Парнелла, посилення необхідне для підтримки «регіональної стабільності, стримування агресії та захисту регіональних торговельних шляхів».

Окремо шеф Пентагону Піт Хегсет наказав дислокувати на Близькому Сході додаткові авіаційні сили, уточнив офіційний представник військового відомства. «Якщо Іран або його проксі загрожуватимуть американському персоналу та інтересам у регіоні, США вдадуться до рішучих дій для захисту наших людей»,— додав Шон Парнелл.

Іран відмовляється вести прямі переговори зі США щодо нової ядерної угоди та погрожує відповісти на будь-яке військове втручання. Виступаючи 31 березня з нагоди Свята розговіння (Ід аль-Фітр), командувач військово-повітряних сил Корпусу вартових ісламської революції Амір Алі Хаджізаде нагадав, що Пентагон має в своєму розпорядженні десять військових баз на Близькому Сході, де дислоковано приблизно 50 тис. військовослужбовців. Ці точки розташовані по периметру Ірану, а отже, знаходяться в зоні його досяжності, дав зрозуміти воєначальник. «Вони (американські військові) сидять у скляному будинку. А коли людина сидить у скляному будинку, вона не кидає каміння в інших»,— вказав пан Хаджізаде.

Незважаючи на те, що Вашингтон сам виступає з войовничою риторикою на адресу Тегерана, заяви у відповідь у такому ж дусі він не вітає, заявив у розмові з виданням Washington Free Beacon директор з комунікацій Ради національної безпеки США Джеймс Х’юїтт. Він пояснив, що адміністрація Дональда Трампа наполягає саме на прямих консультаціях з Іраном щодо нової ядерної угоди, а не на опосередкованому діалозі, до якого відкрито іранське керівництво.

«Президент ясно дав зрозуміти, що воліє прямі дипломатичні канали з Тегераном. Або їх (іранська влада) чекає серйозних наслідків, якщо вони не припинять свою роботу з отримання ядерної зброї», — наголосив пан Х’юїтт.

Тим часом міжнародні посередники намагаються дати останній шанс дипломатичним зусиллям.

Цього місяця генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі збирається відвідати Іран. Домовленість про підготовку візиту було досягнуто за підсумками його телефонної розмови з міністром закордонних справ Ісламської Республіки Аббасом Арагчі, яка відбулася 1 квітня. Ініціатива здійснити поїздку виходила від пана Гроссі.

Востаннє директор МАГАТЕ відвідував Ісламську Республіку 15–16 листопада 2024 року, щоб ознайомитись зі станом основних об’єктів іранської ядерної промисловості — у Натанзі та Фордо. Ймовірно, під час нового візиту пан Гроссі спробує переконати іранських офіційних осіб, що переговори, хай навіть на умовах США, кращі за збройну конфронтацію.

Поки що Іран дає зрозуміти, що навіть силовий сценарій з боку адміністрації Дональда Трампа ніяк не вплине на його курс.

«Дипломатична взаємодія працювала в минулому і може працювати досі,— заявив Арагчі в соцмережі X.— Але всім має бути ясно, що за визначенням не існує такого поняття, як “військовий варіант”, не кажучи вже про “військове рішення”».

Глава МЗС Ірану підкреслив, що «катастрофічні провали» на Близькому Сході коштували попереднім американським адміністраторам.

Сообщение США прийняли погрози Ірану всерйоз появились сначала на Запорізькі Вісті.

ДЖЕРЕЛО