Новим європейським санкціям проти російського ЗПГ заважає Дональд Трамп. Як пише Politico, Євросоюз не став запроваджувати нові обмеження у лютому, тому що розраховував спочатку домовитися про додаткові поставки зі США. Але угода не просувається. Плани щодо повної відмови від російського ЗПГ теж стоять на паузі. ЄС не став оприлюднити «дорожню карту», зазначивши, що «терміни зрушили у світлі останніх геополітичних подій». Сумніви в енергетичному курсі Європи виникли на тлі прогресу у врегулюванні конфлікту в Україні. Намагаючись посадити сторони за стіл переговорів, Трамп робив суперечливі заяви як пом’якшення, і за посилення санкцій проти Росії.
Москва посідає друге місце з постачання зрідженого природного газу до Європи. Прийняті раніше обмеження щодо нафти і газу вже призвели до зростання цін на енергію, і ситуація може посилитися, вважає експерт Фінансового університету та провідний експерт Фонду національної енергетичної безпеки Ігор Юшков: «Вони справді не змогли прийняти ці санкції, але не тому, що чекають на угоди зі США, а тому, що просто не змогли їх узгодити. Усі рішення про обмеження в Євросоюзі приймаються одноголосно, а на попередніх погодженнях та сама Угорщина явно виступила проти.
Якщо заборонити імпорт ЗПГ із Росії, виникне дефіцит на європейському газовому ринку, і ціни піднімуться. Навіть за контрактами з “Газпромом” у тієї ж Словаччини у всіх прив’язка до спотового ринку. Подорожчає норвезький, азербайджанський, алжирський трубопровідний газ. Якщо таку логіку розглядати, мовляв, поки ми не підписали якусь угоду зі Сполученими Штатами, ми не будемо вводити ембарго, значить, вони ще досить довго не вводитимуть його. Про що говорять США? Ідіть купуйте наш ЗПГ, але не той, що вже є на ринку. Америка тільки планує будувати заводи, але ще немає гарантованого ринку збуту. Тому, мовляв, йдіть до них, до заводів, які будуть введені в експлуатацію з 2028-го до 2035-го приблизно.
Угорці бачать, що ситуація змінюється, і навпаки зараз можна буде відновлювати співпрацю з Росією. Тож навіщо вводити нові санкції? Навіть якщо зараз узгодити нові обмеження, які почнуть діяти, наприклад, з кінця 2025 року, емоційна реакція біржі все одно виникне, станеться стрибок цін, а вони й так досить високі. Крім того, в Європі залишається мало газу в підземних сховищах, і їм доведеться весь рік багато закуповувати щодобово газу в рамках підготовки до наступного опалювального сезону. Тому Угорщина, швидше за все, і надалі блокуватиме ці санкції щодо Росії».
- Читайте також: Європа вступає у торговельну війну
Головним експортером ЗПГ до Європи залишаються США. Причому у січні, як писав Reuters, глава Білого дому пообіцяв гарантувати постачання, незважаючи на небезпеку зростання цін на газ для самих американців. Тому наміри Трампа поки що викликають питання, зазначає директор з досліджень Інституту енергетики та фінансів Олексій Білогір’єв: «У чому інтерес США, неясно, тому що для американських експортерів ЗПГ російський трубопровідний газ є прямим конкурентом на ринку Північно-Західної Європи та Німеччини. І чим менше російського газу там буде, тим краще для США і з погляду можливих обсягів постачання, і з погляду цін. Якщо російський газ повернеться до Німеччини, це, перш за все, призведе до досить серйозного зниження цін.
Найімовірніше, це якийсь переговорний трюк. Для Трампа це нічого не варте, але він має якийсь козир, який він готовий Росії запропонувати. Більше того, Трамп під час свого першого президентського терміну дуже багато зробив для того, щоб заблокувати “Північний потік-2” і загалом потіснити російський газ. У нього досить жорсткі позиції у газовій сфері та активні. Тобто це чи не перший президент в історії США, який настільки прямолінійний і, можна сказати, власноруч лобіює постачання американського газу. І, зважаючи на все, Трамп збирається продовжувати цю маркетингову політику.
При цьому поки що рано говорити про якусь згоду з боку Європи. У Німеччині, яка є ключовою країною у цій можливій угоді, немає жодного політичного консенсусу щодо можливості відновлення поставок із Росії. Від неї точно вимагатимуть погоджень із Єврокомісією. Я поки що говорив би про можливість відновлення українського транзиту до Словаччини, Австрії та Угорщини. Але йдеться лише про обмежені постачання для цього регіону. Можливо, ще до Чехії».
Минулого тижня Володимир Путін заявив, що канали постачання газу з Росії до Європи можуть відновитися, якщо Москва та Вашингтон домовляться про енергетичну співпрацю. Європейський ринок миттєво відреагувавпадінням цін на 5%. Втім, як пише Politico, жорстка санкційна політика — єдиний важіль, який може використати ЄС, щоб брати участь у переговорах щодо України.
Сообщение Європа збилася із санкційного курсу появились сначала на Запорізькі Вісті.