Одне з завдань батьків — переконатися в тому, що дитина має повне уявлення про те, як влаштований цей світ. І що вона готова зустрітися з будь-якими труднощами. Для цього потрібно вчити дітей бути самостійними та дати їм якомога більше життєво важливих навичок.
Які поради допоможуть вам виховати хорошого члена суспільства, а ще навчать дитину відповідальності, продуктивності та самостійності, розповідає РБК-Україна (проєкт Styler) з посиланням на Zenskiy.
Навички орієнтуватися на місцевості
Це одна з важливих навичок, яка може знадобитися у багатьох ситуаціях. Крім базових знань, навчіть дитину користуватися GPRS та як розбиратися у звичайних картах. Також додайте одне з ключових умінь будь-якої дорослої людини — навчіть дитину орієнтуватися в місті.
Вміння справлятися зі своїми почуттями
У кожної людини трапляються моменти, коли емоції беруть гору, і ми починаємо плакати або не можемо стримати гнів. І від цього можуть постраждати не тільки близькі люди, але і всі навколо. З часом ми вчимося справлятися з такими емоціями та тримати їх під контролем.
Поясніть дитині, як це можна робити без шкоди для своєї репутації та інших обставин. Наприклад, через спорт, мистецтво, музику — заняття, які вчать терпіння. Чим краще людина вміє контролювати свої емоції — тим впевненіше вона себе почуває.
Стимулюйте до пошуку роботи
Хороші оцінки в школі чи ВНЗ не означають, що ваша дитина готова до роботи. Золоте правило: дітей вчать знань, а не застосування їх на практиці. Вам потрібно переконатися, що дитина має повне уявлення про те, звідки беруться гроші в сім’ї. Щоб після закінчення університету жорстока правда життя не стала шоком.
Пропонуйте дитині влаштуватися на літню роботи під час канікул або на другу половину дня, після занять. Робота в невеликому обсязі покаже дитині, що можна отримувати гроші за свою працю і не залежати від кишенькових, які видають батьки. Така практика добре готує до дорослого життя.
Навчіть ставити цілі
Кожна людина має цілі, хоч і не всі з них здійсненні. Це притаманно підліткам, які ставлять нечіткі та недоцільні завдання: стати відомими, багатими або популярними.
Особливо це помітно зараз — у час більшої інтеграції соціальних мереж в життя. Ваше завдання — виховати дитину так, щоб вона точно знала, чого хоче досягти в майбутньому і працювала на довгострокову перспективу.
Варто говорити й про найближче майбутнє. Досягнення своїх цілей буде мотивувати дитину рухатися далі. Тому їх постановка — важливий аспект розвитку дитини як особистості.
Як поводитися в надзвичайних ситуаціях
Колись ваша дитина покине батьківську хату та почне доросле самостійне життя. І ось тоді їй знадобляться звичайні навички «домашнього виживання». Загасити пожежу у сковороді, розібратися з трубою, що протікає, пробити засмічення в каналізації — тобто, то, з чим ми стикаємося протягом життя. Це дрібні вміння, але з них й складається самостійність людини.
Вам знадобиться час та терпіння, щоб навчити дитину справлятися з різними домашніми ситуаціями. І поясніть їй, що це знати потрібно, бо розраховувати на «окей, гугл, як вилізти з застряглого ліфта» не варто. Тому що не завжди під руками є телефон з повним зарядом та інтернетом. А деякі ситуації вимагають швидкої реакції та часу на пошук відповіді не буде.
«Ти зламав — тобі й лагодити»
Одна з великих помилок сучасних батьків — сильна опіка, та й ще така, що батьки розв’язують їхні проблеми за них самих. І це дійсно погано для розвитку дитини. Важливо навчити дитину поставати перед труднощами та вирішувати їх, особливо ті, що вони самі створили.
Якщо ваша дитина знаходиться в ситуації, де вона в змозі розв’язати проблему — відійдіть в бік та спостерігайте, але не вмішуйтеся. Дозвольте розібратися. Від вас потрібна тільки емоційна підтримка та порада — якщо запитає.
Гаманець на замок
Виховувати дитину в плані фінансів дуже важко. Перше — припиняйте давати гроші кожен раз, як вона попросить. Бо це нічого дитину не вчить, хіба розбалує. Найбільш корисною життєвою звичкою є вміння тримати свої витрати під контролем і керувати своїми грошима.
Друге — якщо дитина вже почала самостійно заробляти гроші, навчіть відкладати певну суму та переводити її на банківський рахунок. Починати планувати своє майбутнє ніколи не рано. Можливо, ці гроші знадобляться на навчання в університеті, а може для чогось іншого. Вирішувати буде ваш нащадок. Але дитина зрозуміє, що мати якусь фінансову подушку безпеки — завжди добре.
Домашній побут
Якщо у вашого підлітка вічний бардак у кімнаті, то це не означає, що він все життя буде таким і буде мати такий самий хаос у своєму домі. Але варто вчити з дитинства домашнім справам: плануванню бюджету, прибиранню, пранню, приготуванню їжі та всього, що знадобиться дитині робити самій. В гуртожитку або на квартирі у дитини будуть сусіди. І якщо вона не буде пристосована до охайності та побутових справ, можуть бути проблеми.
Піклування про оточуючих
Співчуття до світу і турбота про ближніх — відмінна противага егоїстичності. Є декілька способів, за допомогою яких можна виховати дитину з емпатією і вмінням ділитися з оточуючими. Ви можете влаштувати дитину до місцевого притулку для тварин в якості волонтера. Або разом щось приготувати та роздати нужденним. Ви ніколи не знаєте, можливо дитина настільки це полюбить, що захоче побудувати цілу кар’єру у сфері допомоги іншим.
Навчіть довіряти собі
В школі вчать правил, в університеті — навичок професії, але ніхто, крім батьків не може дати дійсно важливих і потрібних у житті навичок. Вам варто пояснити дитині, що потрібно слідувати певним законам. І при цьому залишатися незалежною і вільною у своїх думках.
Допоможіть почати вірити в себе і рішення, які вона приймає. Звісно, помилки будуть, адже це досвід, і після декількох провалів дитина навчиться діяти правильно. Поясніть, що потрібно слухати себе та своє серце і довіряти собі в першу чергу.
Раніше ми писали про те, як не виховати з хлопчика «матусиного синочка».
А ще розповідали про те, як батьки можуть нашкодити дитині різноманітними ярликами.